Urodziny Cesarza Japonii

Urodziny cesarza (jap. 天皇誕生日 Tennō tanjōbi) – święto narodowe w Japonii, obchodzone w dniu urodzin panującego monarchy. 23 lutego Japończycy świętują urodziny cesarza Naruhito. W tym dniu mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni mają dzień wolny od pracy i zbierają się na placu przed pawilonem recepcyjnym o nazwie Chōwaden, znajdującym się w kompleksie Pałacu Cesarskiego w Tokio, aby wspólnie celebrować ten ważny dzień.

Urodziny Cesarza

Cesarz Naruhito
CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Dotychczas obchodzone święto w dniu 23 grudnia zostaje przeniesione w 2019 roku na dzień 23 lutego i będzie obchodzone od 2020 roku. Jest to wynikiem abdykacji cesarza Akihito w dniu 30 kwietnia 2019 roku i intronizacji jego syna, cesarza Naruhito (ceremonie w dniach 1 maja i 22 października 2019 roku). Istnieje zasada, że wraz ze zmianą osoby cesarza święto narodowe obchodzone z okazji dnia jego urodzin przenosi się na dzień urodzin następcy.

Obchody Święta

O godzinie 9:30 otwierana jest brama na terenie kompleksu pałacowego dla osób, które pragną pozdrowić swojego monarchę (w ciągu roku wstęp jest bardzo ograniczony). Tłum wiwatujących zbiera się na placu przed pawilonem recepcyjnym o nazwie Chōwaden na terenie kompleksu Pałacu Cesarskim w Tokio. O godzinie 10:20 na balkonie pałacu pojawia się cesarz ze swoją rodziną. Zebrani wznoszą wówczas powtarzany okrzyk: Banzai!, co oznacza: Dziesięć tysięcy lat! (dla cesarza). Cesarz wygłasza przemówienie.

W dniu święta kompleks Pałacu Cesarskiego i otaczające go ulice są strzeżone przez policję, która według tradycji rozdaje przy bramie bezpłatnie małe flagi Japonii.

Transmisja z przemówienia cesarza jest transmitowana przez większość japońskich stacji telewizyjnych.

Historia Święta

Dzień urodzin cesarza był ważnym dniem w Japonii właściwie od samego początku jej istnienia. Był jednak obchodzony tylko w stolicy. Święto na nowo przybrało na znaczeniu pod koniec XIX wieku, podczas restauracji Meiji, kiedy nasilił się kult cesarza jako potomka bogów.

W latach 1926–1989 święto było obchodzone w dniu 29 kwietnia, w dniu urodzin poprzedniego cesarza, Hirohito (Shōwa). Kiedy na tron wstąpił cesarz Akihito przesunięto święto na 23 grudnia. Dla uczczenia pamięci cesarza Hirohito, dzień 29 kwietnia został nazwany Dniem Zieleni, w 2007 roku zmieniono na Dzień Shōwa. W 2006 roku Dzień Zieleni przeniesiono na 4 maja.

Cesarz Naruhito

Cesarz Naruhito
CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Naruhito (jap. 徳仁; ur. 23 lutego 1960 w Tokio) – 126. cesarz Japonii od 1 maja 2019, książę w latach 1989–2019 jako następca tronu (kōtaishi) Japonii. 

W dniu 8 sierpnia 2016 roku cesarz Akihito wygłosił orędzie do narodu, wyrażając w nim swoją wolę abdykacji ze względu na zły stan zdrowia i podeszły wiek. Doszło do niej 30 kwietnia 2019 roku po uzgodnieniach pomiędzy: Dworem Cesarskim, Agencją Dworu Cesarskiego i rządem. Następnego dnia odbyła się pierwsza z głównych ceremonii, w długim procesie intronizacji, polegająca na przekazaniu regaliów cesarskich jego starszemu synowi, księciu Naruhito, który tym samym został kolejnym, 126. cesarzem Japonii, rozpoczynając przy tym erę Reiwa.

W dniu 22 października 2019 cesarz Naruhito formalnie ogłosił swoją intronizację oraz przyjął gratulacje od przedstawicieli narodu japońskiego i licznych gości zagranicznych. Główna ceremonia intronizacji o nazwie „Sokuirei-Seiden-no-gi” odbyła się w sali Seiden-Matsu-no-Ma w Pałacu Cesarskim w Tokio.

W Japonii, gdy mówi się o cesarzu, nie używa się jego imienia, ale tytułu „Jego Cesarska Mość” (jap. 天皇陛下 Tennō Heika).

Życiorys

Urodził się jako najstarszy syn księcia Akihito, następcy tronu, oraz księżnej Michiko. W 1989 roku jego ojciec objął tron po śmierci swego ojca cesarza Hirohito, a Naruhito został następcą tronu.

Jest magistrem historii (1988). Pisał artykuły naukowe, jest autorem książki: The Thames and I: A Memoir of Two Years at Oxford. Znany z działalności dobroczynnej.

W 1993 roku ożenił się z dyplomatką Masako Owadą, ma z nią jedną córkę – Aiko (ur. 2001). Narodziny dziewczynki były wielkim zawodem dla oczekujących na urodziny chłopca, pierwszego w rodzinie cesarskiej od kilkudziesięciu lat. Wywołały one dyskusję na temat konieczności zmian w ustawodawstwie, dopuszczających sukcesję w linii żeńskiej. Skończyła się ona w momencie narodzin (6 września 2006) jego bratanka Hisahito.

W dniu 1 kwietnia 2019 roku rząd Japonii ogłosił, że era panowania nowego cesarza została nazwana Reiwa („Piękna Harmonia”).

Odznaczenia

  • Order Chryzantemy
  • Wielka Złota Odznaka Honorowa na Wstędze za Zasługi dla Republiki Austrii
  • Łańcuch Orderu Al-Khalifa (Bahrajn)
  • Order Słonia
  • Krzyż Wielki Orderu Karola III
  • Łańcuch Orderu Zasługi Państwa Katar (Katar)
  • Krzyż Wielki Orderu św. Olafa
  • Krzyż Wielki Orderu Chrystusa (1993)
  • Order Królewski Serafinów
  • Krzyż Wielki Orderu Zasługi Republiki Włoskiej (1982)
  • Order Zayeda (Zjednoczone Emiraty Arabskie, 1995)
  • Wielki Łańcuch Orderu Sikatuny (Filipiny, 2002)

Godło Japonii

Herb Japonii
CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Japonia nie posiada oficjalnego godła państwowego. Tam, gdzie umieszczenie godła uważa się za niezbędne, Japończycy posługują się uproszczoną wersją herbu (kamonu) cesarza – Kiku-no Gomon (jap. 菊の御紋). Oryginalny herb to złocista chryzantema o podwójnym rzędzie szesnastu płatków, symbol długowieczności i szczęścia, i może być używany jedynie przez cesarza. Natomiast nieoficjalny symbol Japonii ma tylko jeden rząd płatków.

Kwiat nawiązuje do kształtu słońca i bogini Amaterasu Ōmikami, która towarzyszyła legendarnym początkom dynastii i jest najwyższym bóstwem japońskiego panteonu. Został przyjęty za herb dynastii przez cesarza Go-Daigo w 1333 roku i umieszczony na cesarskiej fladze.

Chryzantema, jako drugi po kwiecie wiśni symbol Japonii, jest obecna w wielu elementach kulturowych tego kraju. Będąc odwiecznym symbolem rodziny cesarskiej, zdobiła i zdobi liczne przedmioty oraz funkcjonuje jako godło narodowe. Znajduje się na współczesnych, japońskich paszportach. W okresie II wojny światowej zdobiła każdy japoński karabin, a do 1947 roku występowała na praktycznie wszystkich japońskich znaczkach pocztowych.