Umi No Hi – Japońskie Święto Morza

W trzeci poniedziałek lipca Japończycy obchodzą Umi No Hi (jap. 海の日) – święto narodowe znane, jako „Dzień Oceanu” lub „Dzień Morza”. Tego dnia mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni spędzają czas na plaży z rodziną lub przyjaciółmi. Uczestniczą w rozmaitych festiwalach i rozmyślają nad znaczeniem oceanu – ważnym elementem narodu wyspiarskiego.

Historia

Meiji Maru
CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

W 1876 roku Cesarz Mutsuhito wyruszył w rejs statkiem Meiji Maru. Statek został zbudowany dla rządu japońskiego w Govan (obecnie część Glasgow w Szkocji) w 1874r. przez Roberta Napier and Sons. Cesarz Meiji podróżował po regionie Tōhoku, a jego wyprawa zakończyła się 20 lipca w Yokohamie. Na pamiątkę tego zdarzenia w 1941 roku ustanowiono Umi-no Kinenbi (海の記念日) – Dzień Pamięci o Morzu. W roku 1996 datę tę uczyniono świętem narodowym, zmieniono także jej nazwę na Dzień Morza. Od roku 2003, za sprawą szczęśliwych poniedziałków – Happī Mandē Seido (jap. ハッピーマンデー制度), czyli przeniesieniu części świąt narodowych na poniedziałek, Umi-no Hi obchodzone jest w każdy trzeci poniedziałek lipca.

Dzień Morza

Dzień Morza zbiega się z końcem pory deszczowej tsuyu i oficjalnym początkiem lata. Japończycy chętnie korzystają z letniej, wakacyjnej pogody. Wybierają się nad morze, pływają, nurkują z rurką, lub surfują. W wielu miastach przygotowywane są uroczystości i festiwale. W krajowych akwariach odbywają się specjalne atrakcje związane z wodą.

Festiwal Lampionów

Odaiba Beach – Dzień Morza
CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Gdy nastanie wieczór mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni, udają się na sztuczną wyspę Odaiba w Zatoce Tokijskiej połączonej z mostem Rainbow Bridge. Zapalone papierowe lampiony, zalewają światłem plażę, tworząc niepowtarzalny widok. Ważnym elementem Dnia Morza są fajerwerki, które można oglądać m.in. nad portem Tokio, czyli tam, gdzie Cesarz Meiji zakończył swoją wyprawę.

Ochrona Środowiska

Dzień Morza skłania Japończyków do refleksji nad stanem zanieczyszczenia mórz i oceanów. W tym dniu biorą udział w wydarzeniu polegającym na wrzucaniu do wody błotnych kulek. Znajdujące się w nich efektywne mikroorganizmy (EM) pomagają rozkładać i eliminować morskie zabrudzenia.

Źródła:

Marine Day

Meiji Maru